Krása kameňa: India

Hľadanie kameňa znie ako dobrodružstvo. Mám pravdu alebo je to čistý biznis?

Cestovanie za výberom kameňa je presne také dobrodružstvo, ako to znie. Je to cesta do rôznych, často odľahlých kútov sveta, kde hľadám tie najkrajšie a najkvalitnejšie kamene.

Cestujete veľa? Všade chodíte vy osobne?

Všetky kamene vyberám ja. Ako firma rástla, na cestách som trávil stále viac času a preto ma častokrát sprevádza moja manželka Ingrid. Spoločnosť mi robila aj na februárovej ceste do Indie, kde sme výberom kameňov strávili niekoľko týždňov.

Čo ste hľadali v Indii?

India je domovom žuly a mramoru, dvoch kameňov, s ktorými pracujem najviac. Žula je veľmi tvrdá, odolná voči teplu, škvrnám, poškriabaniu, veľmi rád s ňou pracujem. Mramor je zase jeden z najkrajších kameňov, je čistý a elegantný, špeciálne v Indii ho nájdem v nádherných farebných škálach.

India má pre mňa však aj inú, osobnú hodnotu. Práve ona totiž vo mne vzbudila iskru po objavovaní. Odtiaľ som v 96-tom doviezol svoje prvé kamene.

Pred každou cestou máte presný obraz o tom, aký kameň idete hľadať?

Za tie dlhé roky už presne viem, že na juhu Indie nájdem výnimočnú žulu a na severe zase mramor. Keď niekam cestujem, idem väčšinou na istotu a nevrátim sa domov, kým nekúpim, po čo som prišiel.

Takže prídete cielene do nejakej krajiny, konkrétneho lomu, s predstavou, čo a koľko idete kúpiť? Kúpite a vrátite sa domov? Ako v supermarkete?
Nie je to celkom tak. Kamene majú rôznu krásu aj rôznu kvalitu. Vyberám si lomy, kde očakávam, že nájdem to najlepšie, ale nie vždy sa to podarí tak jednoducho a rýchlo. Niekedy je nájsť správny kameň pre Adriatik náročnejšie, keďže kvalita je u mňa hodnota, kde nerobím kompromisy.

„KVALITA JE PRE MŇA HODNOTA, KDE NEROBÍM KOMPROMISY.“

Kamene a lomy teda poznáte dobre. Stane sa, že aj vás niečo prekvapí, že objavíte niečo nové?

Rád objavujem. Na mojich cestách mám vždy oči otvorené a niekedy sa mi podarí nájsť niečo výnimočné, čo prekvapí aj mňa.

Kam ešte chodíte „nakupovať“?

India je pre mňa najatraktívnejšia, ale za kameňmi cestujem aj do Turecka, Iránu, Pakistanu, južnej Afriky, Brazílie a dokonca aj do Škandinávie.